Bath Cricket Club logo
Fidelius Sponsor logo Investec Sponsor logo

ARCHIVE PAGE

1st XI 2015 Fixtures/Results/Selection

Wadworth 6X West of England Premier League

Date

Opponent

Type

Venue

Start

Result

Team

11th April

Gloucestershire

F

Home

12.00pm

Won by 136 runs

1 L.Davies
2 R.Lett
3 S.Mount
4 T.Tatterson
5 J.McCulloch
6 J.Barrett
7 S.Benton
8 Z.Millar
9 D.Ford
10 H.Roberts
11 A.Griffiths
12 L.Padgett

meet at club 10.30am 

scorer .Polly 

18th April

Sidmouth

F

Home

12.30pm

Won by 7 wkts

1 L.Davies
2 S.Mount
3 L.Padgett
4 J.McCulloch
5 T.Tatterson
6 J.Green
7 H.Roberts
8 S.Marchant
9 A.Griffiths
10 T.Woods
11 J.Barrett
12 A.Kelly 

Meet at club 11.00 

Scorer Polly

Sun 26th April

Clevedon

Cup

Home

1.00pm

Won by 67 runs

 

2nd May

Clevedon

League 

Home 

12.30pm

Won by 3 wkts

Match Title

1 L.Davies
2 S.Benton
3 T.Rouse
4 G.Hankins
5 S.Mount
6 T.Tatterson
7 L.Padgett
8 T.Stayt
9 A.Kelly
10 J.Barrett
11 D.Ford

meet at club 11.30

scorer Polly

9th May 

Downend

League 

Away

12.30pm

Lost by 6 runs

1 L.Davies
2 S.Benton
3 T.Rouse
4 G.Hankins
5 T.Tatterson
6 M.Cadywould
7 L.Padgett 
8 J.Green
9 A.Kelly
10 J.Barrett
11 D.Ford

Meet at club 10.30 

scorer Polly

10th May

Frocester

Cup 

Away

1.00pm

Won by 89 runs

1 L.Davies
2 S.Benton
3 T.Rouse
4 G.Hankins
5 J.Barrett
6 L.Padgett
7 J.Green
8 A.Kelly
9 D.Ford
10 J.Campbell
11 R.Lett 

meet at club 10.30 

scorer Polly

16th May 

Taunton St Andrews

League

Home

12.30pm

Lost by 57 runs

1 L.Davies
2 L.Padgett
3 J.Barrett
4 J.Campbell
5 A.Kelly
6 T.Tatterson
7 D.Ford
8 T.Rouse
9 J.Green
10 Z.Millar
11 G.Hankins

meet at club 11am

scorer Polly

17th May


Bedminster/Chippenham

 


Home 


10.30am

Won

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 L.Padgett
4 Z.Millar
5 D.Ford
6 S.Mount
7 J.McCulloch
8 A.Wright
9 M.Cadywould
10 C.Brain
11 S.Benton

meet at club 9.30AM 

Scorer  Polly

24th may

Corsham

League

Away

12.30pm

Lost by 1 wkt

1 L.Davies
2 R.Lett
3 S.Benton
4 T.Rouse
5 T.Tatterson
6 S.Mount
7 L.Padgett
8 J.Green
9 A.Kelly
10 D.Ford 
11 J.Barrett

meet at 10.30 

scorer Polly

30th May 

Bridgwater

League

Home

12.30pm 

Won by 16 runs

1 L.Davies
2 L.Padgett
3 W.Jenkins
4 S.Benton
5 G.Hankins
6 J.McCulloch
7 S.Mount
8 J.Green
9 A.Kelly
10 S.Marchant
11 J.Barrett

meet at club 11am

scorer Polly

31st May

Bristol

Cup

Away

1.00pm

Won by 6 wkts

1 L.Davies
2 R.Lett
3 W.Jenkins
4 J.Brown
5 J.McCulloch
6 G.Hankins
7 S.Mount
8 L.Padgett
9 J.Barrett
10 J.Green
11 A.Kelly 

meet at 11.15 or 12 at Bristol 

scorer K.Patterson 
 

6th June

Bristol

League

Home

12.30pm

Won by 183 runs

1L.Davies
2 J.McCulloch
3 J.Barrett
4 T.Rouse
5 G.Hankins
6 T.Tatterson
7 S.Mount
8 L.Padgett
9 J.Green 
10 A.Kelly
11 Z.Millar

meet at club 11.am

scorer Polly

13th June

Taunton Deane

League

Away

12.30pm

Won by 7 wkts

1L.Davies
2 A.Kelly
3 L.Padgett
4 J.Barrett
5 T.Rouse
6 S.Benton
7 T.Tatterson
8 S.Mount
9 J.Green
10 J.McCulloch
11 W.Jenkins

Meet at club 10am

Scorer Polly

 

14th June

Bristol/Frocester

20/20

Home

10.00am

Won

 

20th June

Ilminster

League

Home

12.30pm

Won by 9 wkts

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 T.Rouse
4 S.Benton
5 L.Padgett
6 A.Kelly
7 S.Mount
8 G.Hankins
9 H.Rouse
10 W.Jenkins
11 S.Marchant

meet at club 11am

scorer Polly

21st June

Bridgwater

Cup

Home

1.00pm

Won by 190 runs

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 W.Jenkins
4 T.Rouse
5 S.Benton
6 J.McCulloch
7 S.Mount
8 H.Rouse
9 L.Padgett
10 J.Brown
11 A.Kelly
12 T.Tatterson

scorer T.Tatterson 

meet at club 11.30 
 

27th June

Frocester

League

Away

12.30pm

Lost by 7 wkts

1 L.Davies
2 L.Padgett
3 J.Barrett
4 W.Jenkins
5 T.Rouse
6 S.Benton
7 S.Mount
8 H.Rouse
9 A.Kelly
10 J.McCullock
11 R.Lett

meet at club 10am

scorer Polly

4th July

Clevedon

League

Away

12.30pm

Lost by 2 wkts

1 L.Davies
2 W.Jenkins
3 J.Barrett
4 S.Benton
5 G.Hankins
6 S.Mount
7 L.Padgett
8 A.Kelly
9 R.Lett
10 D.Ford
11 T.Rouse 

Scorer Polly

Meet at club 10am

11th July 

Downend

League

Home

12.30pm

Won by 3 wkts

1 L.Davies
2 W.Jenkins
3 J.Barrett
4 R.Lett 
5 T.Rouse
6 G.Hankins
7 D.Ford
8 H.Rouse
9 S.Mount
10 A.Kelly
11 L.Padgett

meet at club 11am

scorer Polly

18th July

Sunbury

Cup

Home

1.00pm

Postponed

1 L.Davies 
2 W.Jenkins
3 J.Barrett
4 R.Lett
5 T.Rouse
6 H.Rouse 
7 S.Mount 
8 G.Hankins
9 A.Kelly
10 D.Ford
11 L.Padgett
12 J.Brown

meet at club 11.30 

scorer Polly

18th July

Taunton St Andrews

League

Away

12.30pm

Won by 3 runs

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 R.Lett
4 T.Rouse
5 G.Hankins
6 W.Jenkins
7 S.Mount
8 L.Padgett
9 H.Rouse
10 A.Kelly
11 D.Ford

meet at club 9.30 

scorer Polly

19th July

Sunbury

Cup

Home

1.00pm

Won by 2 wkts

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 R.Lett
4 T.Rouse
5 G.Hankins
6 W.Jenkins
7 S.Mount
8 L.Padgett
9 H.Rouse
10 A.Kelly
11 D.Ford 
12 J.Brown 

meet at club 11.30 

scorer Polly

25th July

Corsham

League

Home

12.30pm

Lost by 22 runs

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 T.Rouse
4 G.Hankins
5 W.Jenkins
6 S.Mount
7 L.Padgett
8 H.Rouse
9 R.Lett
10 J.Brown
11 A.Kelly 

Meet Club 11AM

Scorer Matthew Hankins

26th July

Bridgwater

20/20

Away

11.00am

Won by bowl out

1 L.Padgett
2 W.Jenkins
3 G.Hankins
4 T.Rouse
5 J.Barrett
6 S.Mount
7 C.Brain
8 T.Tatterson
9 D.Ford
10 Z.Millar
11 J.McCullock

meet club 8.15am 

1st Aug

Bridgwater

League

Away

12.30pm

Won by 76 runs

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 S.Benton
4 T.Rouse
5 G.Hankins
6 W.Jenkins
7 S.Mount
8 L.Padgett
9 A.Kelly
10 J.Brown
11 H.Rouse

meet at club 9.30 

scorer Polly 
 


2nd Aug


St Just / Exmouth

T20


Away

1pm

Lost by 24 runs and 39 runs

1 L.Davies
2 L.Padgett
3 W.Jenkins
4 H.Rouse
5 T.Rouse
6 S.Mount
7 J.Barrett
8 Z.Millar
9 J.McCulloch
10 C.Brain 
11 D.Ford 

Scorer Polly

8th Aug

Bristol

League

Away

12.30pm

Won by 2 wkts

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 S.Benton
4 T.Rouse
5 G.Hankins
6 S.Mount
7 W.Jenkins
8 L.Padgett
9 J.Brown
10 D.Ford
11 H.Rouse

meet at club 9.15

scorer Polly

9th Aug

Roffey

Cup

Away

1pm

Won by 24 runs

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 S.Benton
4 T.Rouse
5 G.Hankins
6 S.Mount
7 W.Jenkins
8 L.Padgett
9 J.Brown
10 H.Rouse 
11 A.Kelly
12 D.Ford
13 H.Hankins 

scorer POLLY

15th Aug

Taunton Deane

League

Home

12.30pm

Won by 79 runs

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 R.Lett
4 T.Rouse
5 G.Hankins
6 S.Mount
7 W Jenkins
8 L.Padgett
9 A.Kelly
10 S.Benton
11 D.Ford 

Scorer Polly

meet 11AM

22nd Aug

Ilminster

League

Away

12.30pm

Match abandoned

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 R.Lett
4 T.Rouse
5 G.Hankins
6 S.Mount
7 S.Benton
8 L.Padgett
9 A.Kelly
10 D.Ford
11 T.Tatterson 

scorer H.Roberts

mate at club 9.30 

29th Aug

Frocester

League

Home

12.30pm

Lost by 81 runs

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 R.Lett
4 S.Benton
5 G.Hankins
6 S.Mount
7 W.Jenkins
8 L.Padgett
9 J.Brown
10 D.Ford
11 T.Rouse

Meet 9.30 at club

scorer Polly

30th Aug

Blackheath

Cup

Away

1.00pm

Lost by 95 runs

1 L.Davies
2 J.Barrett
3 R.Lett
4 T.Rouse
5 G.Hankins
6 S.Mount
7 W.Jenkins
8 L.Padgett
9 J.Brown
10 A.Kelly
11 D.Ford
12 J.McCulloch 
13 S.Marchant

scorer Polly

31st Aug

Lansdown

Cup

Away

12.30pm

Cancelled

 

 

Club Latest News
Bath Cricket Club Facebook Page Follow Bath Cricket Club on Twitter

Bath CC now Cyber Essentials accredited

Read more

Bath CC Live scores

Read more

 

See all news >

Bath CC Play Cricket Site

Club Pay Link